Športoviská
 
 

Streľba

Streľba
Streľba

Športová streľba je disciplína, pri ktorej strelci zasahujú cieľ použitím krátkych strelných zbraní (revolvery, pištole, predovky) alebo dlhých strelných zbraní (brokovnice, guľovnice, vzduchové pušky).

Streľba z pištole

V tomto odvetví, ktoré je súčasťou športovej streľby, strieľajú súťažiaci postojačky jednou rukou z pištole na kruhový terč rozdelený sústrednými kruhmi. Čím bližšie k stredu zasiahne strelec terč, tým viac bodov získa. V tomto olympijskom športe sa súťaží na strelniciach.

Strelnica

Pištoliarske disciplíny športovej streľby sa odohrávajú na strelnici. Bezpečnosť je na vrchole rebríčka dôležitosti. Zabezpečujú ju rozhodcovia, ktorí kontrolujú strelecké zbrane, terče a zaznamenávajú body po každom streleckom výkone.
Terč sa skladá zo sústredných kruhov. Čísla na ňom označujú počet bodov za každý dosiahnutý terč. Strely medzi pruhmi sa hodnotia ako kruh s vyšším počtom bodov. Veľkosť terčov a ich stred sa môže obmieňať.
Na rôzne disciplíny sa používa rôzny počet typov pištolí. Na 10m vzduchová pištoľ, na 25 a 50 malokalibrová pištoľ. Kaliber pištole je priemer hlavne. Strelivo musí byť  z bezpečnostných dôvodov vyrobené z olova alebo podobných mäkších materiálov. Zrkadlá, optické mieridlá a ďalekohľady sú zakázané.

Streľba z brokovnice

Streľba z brokovnice je odvetvie športovej streľby, v ktorom puškári používajú 12-kalibrové náboje naplnené brokmi. Triafajú nimi hlinené terče tanierového tvaru vypúšťané z mechanického vrhacieho zariadenia. Streľba na lietajúce terče sa delí do troch kategórií: trap, skeet a dvojití trap, v ktorých sa súťaží aj na olympijských hrách.

Strelnice

Skeet a trap využívajú iný typ strelnice. Olympijská skeetová strelnica sa vyznačuje 8 streleckými stanovišťami usporiadanými do polkruhu. Pretekári strieľajú z každého stanovišťa a striedajú sa. Terče sa vypúšťajú z vysokého a nízkeho trapového domu na protiľahlých stranách polkruhu. Trap má 15 vrhacích zariadení rozdelených do piatich skupín po tri, ktoré sú umiestnené v zákope 15 m pre strelcami. V dvojitom trape sa simultánne vypúšťajú dva terče rozdielnej výšky a rozdielnymi smermi.

História

Prvé strelné zbrane sa začali vyrábať na konci 15. storočia, ale až v 19. storočí sa streľba stala športovým odvetvím. Hlavným cieľom je zasiahnuť čo najpresnejšie pevný alebo pohyblivý terč zo strelnej zbrane. Streľbu výrazne spopularizoval Coltov vynález bubienkového revolvera v roku 1836. Čoskoro sa objavili prvé pravidlá športovej streľby. Súťažnú streľbu na živé holuby nahradili okolo roku 1860 asfaltové holuby vrhané do vzduchu. Muži súťažili v streleckých disciplínach na OH už v roku 1896 v Aténach, ženy do roku 1984 na OH neštartovali. Medzinárodná únia streleckého športu bola založené v roku 1907.

Zaujímavosti

* 55 je vzdialenosť v metroch, ktoré prekonajú terče vypustené z vrhacieho zariadenia v dvojitom trape.
* 0 – 3 je počet sekúnd medzi hlasitým povelom a vypustením terča. Tento časový interval je úmyselne nepravidelný, aby zvýšil náročnosť streleckých príležitostí.

Kontakt

Adresa Wolkrova 4    85101 Bratislava
Telefón +421 2 62244077
Web http://www.shooting.sk
GPS N 48.124213   E 17.108382

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt