Športoviská
 
 

Biliard

Biliard
Biliard

Palicou nazývanou tágo musí hráč udrieť do gule tak, aby sa dotkla ostatných gúľ na stole. Podľa verzie hry musí táto guľa skončiť v niektorej z dier umiestnených v rôznych častiach stola alebo na inom, vopred určenom mieste, odkiaľ bude nasledovať ďalší úder.

O výsledku zápasu rozhodujú body získané umiestnením gule do diery;  v klasickom biliarde rozhoduje počet karambolov. Hráč pokračuje v hre dovtedy, kým získava body. Ak nezasiahne guľu správnym spôsobom, na rad prichádza druhý hráč. Biliardové zápasy sú buď súťažou jednotlivcov alebo viacčlenných tímov, ktorých členovia sa pri hre striedajú.

Klasický biliard

Povrch hracieho stola je rovný, bez dier. Zápas sa hrá s troma guľami s rovnakým priemerom. Jedna je červená, dve sú biele. Na rozlíšenie bielych gúľ je na jednej čiernej bodka. Každý hráč má pridelenú svoju bielu guľu a tágom udiera iba do nej. Cieľom hráča klasického biliardu je trafiť svojou guľou zvyšné dve. Ak zasiahne obe, získava bod a pokračuje ďalej v hre. Po každom zásahu udiera hráč do svojej gule z miesta, na ktoré sa presunula po predchádzajúcom údere. Ak hráč nezasiahne obidve gule, v hre pokračuje súper.

Americký (POOL) biliard

Existuje viacero verzií amerického biliardu, všetky sa však hrajú na rovnakom stole a s rovnakým počtom gúľ – 1 biela a 15 očíslovaných gúľ. Cieľom hry je buď umiestniť 15 gúľ do dier v číselnom alebo vopred určenom poradí. Najrozšírenejšou verziou je hra s názvom ,,osmička“. Gule sú rozdelené do dvoch rozdielnych skupín po 7, čierna guľa s číslom 8 nepatrí ani do jednej skupiny. Začínajúci hráč udrie tágom do bielej gule smerom k ostatným guliam. Ak umiesti niektorú z nich do diery, má právo vybrať si, s ktorou skupinou gúľ bude hrať. Ak prvý hráč neumiestni po prvom údere guľu do diery, stôl sa považuje za otvorený a súper má možnosť zvoliť si gule, s ktorými bude hrať. Po sérií úspešných zásahov musí hráč nahlásiť, do ktorej diery a akú guľu chce umiestniť. Hráč môže umiestniť  do diery aj súperovu guľu, ale svoju nahlásenú vždy musí umiestniť do vopred ohlásenej. Aby sa hráč stal víťazom zápasu, musí umiestniť všetky svoje gule do dier a musí urobiť to isté aj s čiernou. Zápas sa môže skladať z niekoľkých hier. Hráč prehrá ak:
* sa čierna guľa ocitne v diere skôr, ako niektorý hráč umiestni do dier všetky svoje gule
* čierna guľa vypadne zo stola
* umiestni čiernu guľu do diery chybným úderom
* ak umiestni čiernu guľu do inej ako nahlásenej diery

Kontakt

Adresa Junácka 6    83280 Bratislava
Telefón +421907194669
Web http://www.sbiz.sk
GPS N 48.165961   E 17.137636

Komentáre

Žiadne komentáre

 
 
Komentár
    Pre overenie opíšte prosím kód z obrázku naľavo.
 
 
 
 

Šport v meste

Najobľúbenejšie športy

sporty Prinášame vám pravidlá, zaujímavé informácie a historické fakty o individuálnych a kolektívnych športoch, ktoré sú u nás najviac rozšírené.
>> Viac o najpopulárnejších športoch

Hlavná stránka | Vyhľadávanie | Prihlásenie | Pravidlá | Otázky a odpovede | Kontakt