Atletika pozostáva z troch typov disciplín: dráhových (beh, chôdza), technických (skoky, hody) a kombinovaných (päťboj).
Atletika stála pri zrode novovekého olympijského hnutia a patrila jej hlavná úloha už na prvých antických olympijských hrách v roku 776 pred naším letopočtom. Jej popularita ustúpila počas rímskej nadvlády, ale znovu dominovala na prvých novovekých hrách v roku 1896 v Aténach.
V hale a vonku
Súťaže v atletických disciplínach sa konajú buď v hale alebo vonku pod holým nebom. Väčšina disciplín sa organizuje aj v hale, aj na otvorených štadiónoch. Limitovaný priestor v halách spôsobuje, že napríklad hody sa usporadúvajú iba počas hlavnej sezóny pod holým nebom. Kratšia halová dráha zase núti ku skráteniu najkratšieho šprintu, a tak beh na 100m nahradil šprint na 60m.
Meracia sústava
Presné meranie časov a dĺžok je kľúčovou súčasťou podujatí. V dráhových disciplínach sa výkony atlétov merajú používaním senzorov, ktoré sú spojené s kamerami, a meranie času je plne automatické. V skoku do diaľky, trojskoku a o vrhačských disciplínach sa vzdialenosti merali overeným kovovým pásom, no súčasnosti sa vyhodnocujú elektronicky.
Atletický štadión
Obvod okruhu klasickej trate meria 400m, má 6 alebo 8 dráh a obklopuje športovisko, ktoré pozostáva z rôznych sektorov pre každú z technických disciplín. Väčšina dráh má na povrchu syntetický kaučuk.
História
* Primitívne formy atletiky sa pestovali už v starom Egypte pred viac ako 4000 rokmi.
* Ako prví sa tomuto športu začali venovať systematicky Kréťania okolo roku 1500 pred n. l., ktorých nasledovali Gréci.
* Slovo atlét pochádza z gréckeho slova athlos, ktoré v preklade znamená súťaž.
* Prvé oficiálne majstrovstvá Anglicka sa konali v roku 1866.
* Prvé novoveké olympijské hry v roku 1896 v Aténach pozostávali predovšetkým zo súťaží v atletických disciplínach.